kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 14:49
 
Oda Başkanı Ahmet KUCAK
Kütahya Minibüsçüler,Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet KUCAK Dünya’da ve ülkemizde yaşanan COVİD-19 salgını nedeniyle tüm toplu taşımacı esnafımız perişan halde olup gelirsiz kalmıştır.Corona virüs salgını sosyal barışı ve özellikle toplu taşıma esnafını yerle bir etmiştir.
YAŞAM Haberi
Oda Başkanı Ahmet KUCAK

 
Odamıza bağlı olarak çalışmakta olan tüm Minibüsçü,Servis Aracı işletmecisi ve Halk Otobüsü İşletmecisi pandemi döneminin başından itibaren görmezden gelinmekte olmasına rağmen,esnafımız cefakarlığını bir kez daha göstererek sürecin başından itibaren hiç şikayet etmeden hizmetine devam etmiştir.Bankalara olan borçlarımız,Esnaf kredi kefalet kooperatiflerine olan borçlarımız ,SGK primlerimiz,Vergi yükümüz derken esnafımız her geçen gün bu yükün altında ezilmekte ve faturalarını,ev kiralarını bile ödeyemez hale gelmiştir.
 
Basın önünde ve herkesin dilinde Coronavirüsün başlıca sebebi olarak sürekli dezenfekte edilmesine rağmen toplu taşıma araçları gösterilmekte ,ancak bu arada AVM ler gibi insanların dipdibe bulunduğu yerler unutulmaktadır.Öncelikle tüm araçlarımızın düzenli dezenfekte edildiğini sağlık açısından güvenli olduğunu halkımızın bilmesini isteriz.
 
Okulların 2 gün üzerinden açılmış olması esnafımıza en ufak bir katkı sağlamadığı gibi,dün itibariyle alınan kararla okulların tamamıyla kapatılmış olması,zaten dayanacak gücü kalmayan esnafımıza vurulan son darbe olmuş ve bıçak kemiğe dayanmıştır.
COVİD-19 pandemisi sebebiyle alınan önlemlerin sağlık nedeniyle olduğunun bilincinde ve devletimizin yanındayız.Şimdiye kadar açıklanan paketler toplumun birçok kesimini korusada,toplu taşıma esnafını asla korumamaktadır.
 
BAĞKUR PRİMLERİ DONDURULMALI VE İŞSİZLİK MAAŞI SAĞLANMALI
1)SSK Lı işçilerde olduğu gibi,BAĞ-KUR ödeyen esnafada işsizlik maaşı sağlanmalı.Ve bu süreçte Türkiye’nin en mağdur kesimi olan toplu taşıma esnafının BAĞ-KUR primleri dondurulmalı ve sağlıktan yararlanmaları sağlanmalıdır.
 
ESNAF KEFALET KREDİLERİ TEKRAREN ERTELENMELİ
2)Toplu taşıma esnafına Halk Bankası ve Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinden kullandırılan krediler tekrar ertelenmeli ve 2020-2021 sezonu için bu araçların MTV leri ertelenmelidir.
 
FAİZSİZ VE BİR YIL ÖDEMESİZ KREDİ VERİLMELİ
3)Esnaflarımıza faizsiz ve bir yıl ödemesiz olarak 50.000.-TL kredi verilmeli ve sicili bozuk olan esnaflarımızında aracı teminat olarak alınarak bu haktan faydalandırılmalıdır.
 
 Esnaflarımızın geleceğe umutla bakabilmesi,cefakarca Toplu Taşıma Hizmetine devam edebilmesi ,ekmeğe muhtaç hale gelmemesi ve artık üvey evlat muamelesi görmemek için, belirtilen maddelerin hayata geçirilmesi şarttır.
 Bu vesileyle Devletimizin ve Milletimizin bir an önce COVİD-19 belasından kurtulmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor.Cefakarca hizmetlerini yapmaya devam eden tüm Toplu Taşımacı esnafımıza da minnetlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Oda, Başkanı, Ahmet, KUCAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı