kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Yazı Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 11:40
 
Sağlıklı Diş Eti Nasıl Olur
DİŞ HEKİMİ Nuray AYTEKİN
n.aytekin28@gmail.com
 
 

Bugün sizlere diş eti sağlığından bahsetmek istiyorum. Diş eti kemik yapısından sonra dişi ağızda tutan en önemli organdır. Cilt benzeri bir yapının ağız içi şeklidir ve mukoza diye tanımlanır.

 

Ağız sağlığının çok önemli bir parçasıdır. Açık pembe görünümdedir. Diş etinin bir kısmı yapışık bir kısmı da serbest diş eti diye adlandırılır. Yapışık olan kısım dişlerin kök kısımlarının üzerindeki kemiğe yapışık ince tabakasıdır. Serbest diş eti ise ,diş aralarını dolduran uzantılı bölümdür. 

 

Diş eti papili de denir. Diş etleriyle ilgili sorunun ilk belli olduğu yerdir. Kızarık ve kanamalı olur bazen de iltihabi bir hal alır ki bu durum diş ağrısına benzer şiddetli ağrılara da neden olur. 

 


Diş etlerinin en büyük düşmanı diş taşıdır. Diş taşları zamanla diş etlerinde çekilmelere ve dişte çürük olmasa dahi dişin sallanmasına kadar giden sonuçlar doğurur. Çekilen ve iltihaplanan diş eti kemiğin de enfeksiyonuyla beraber dişin desteksiz kalmasına ve kaybına neden olur.


O halde diş sağlığının önemli ayağıdır diş eti sağlığı .Kontrollü olmak ve problem küçükken halletmek prensibimiz olmalıdır. Aksi taktirde ne olduğunu anlamadan bir de bakmışız sağlam dişimiz bizi terk etmiş. Geri döndürmesi imkansız bir sekilde hem de
Sağlıklı Günler

 
Etiketler: diş, hekimi, nuray, aytekin
Yorumlar
Haber Yazılımı