kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Yazı Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 10:04
 
ASGARİ ÜCRET
Bedriye ARIK ÇAMBEL
 
 

Asgari ücret için neden çay ve simit fiyatlarına bakılarak hesap yapılıyor? Et,süt,yumurta ve

Son zamanların rekor sahibi ayçiçek yağı fiyatlarına bakarak yapılmalı!. Asgari ücretle aşı konusunun aynı haftaya denk gelmesi de çok kötü oldu diyebilirim. Aşı konusu konuşulacak ve asgari ücret konusu çok fazla dile getirilemeyecektir. Vatandaş geçinemiyor açım diyorsa bu konunun sorumluları üzerlerine düşen görevi yapmalıdırlar.

 

İnsanlar aç,işsiz,borçlu ve bir çok insan hak ettikleri şartlardan çok kötü şartlarda yaşamaya mecbur bırakılıyor. Çünkü bazı insanlar sırf kendi koltuğunu düşünüyor ve kul hakkını unutmuş şekilde yaşıyor ve o insanlara hizmet eden büyük bir kitle de kişisel çıkarları uğruna görmedim duymadım!. Maalesef.

 

Demokrasiler de halkın arasında tabaka olmaz. Bir kısmın bir aylık maaşını diğer bir kısım bir akşam yemeğinde harcıyorsa büyük bir problem var demektir. Önceden orta direk diye nitelendirilen grup ortadan kalkmış artık sadece zengin ve fakir var.

 

70 mişli kuşaklar bir şekilde evlerini ve arabalarını alabilmiş ancak 2000 binli kuşak gelecekte kendisine bir araba almayı hayal edemez hale gelmiştir. Bu durum gelecek kaygısı olan kolay para kazanma peşinde koşan ve en kötüsü vatan ve millet sevgisi barındırmayan kayıp bir kuşağı beraberinde getirmektedir. Bu durum yurt dışı özentisiyle beyin göçünü tetikler hale getirmiştir.

 

Yardım edilmiş yoksullar yerine yoksulluğun ortadan kaldırılması gerekiyor. Yönetimler asgari ücreti belirlerken bekar bir erkeğin geçinebileceği miktarı hesap etmek yerine en az dört kişilik bir ailenin geçinebileceği rakamı net olarak asgari ücret olarak belirlemelidir.

 

Asgari ücreti belirlerken lütfen işsiz üniversite mezunlarını , iş arayan kirada oturan aile babalarını, hiç bir bilgisi olmadığı halde koltuk başına geçen müteahhitleri, çocuklarına annelik yapamadan işbaşı yapmak zorunda kalan anneleri, yeni neslin geleceğini düşünerek asgari ücret yoksulluk ücreti olmaktan çıkarılmalıdır.

 

Emİnsan yaşamı açlıkla test edilemeyecek kadar değerlidir. İnsanca bir yaşam için asgari ücrete yapılacak zammın günümüz şartlarına uygun olmalıdır.

 
Etiketler: ASGARİ, ÜCRET,
Yorumlar
Haber Yazılımı