kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Yazı Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 10:04
 
2023’ ün Z- KUŞAĞI
Talip KOÇ
gazelmedya@hotmail.com
 
 

Değerli arkadaşlar..


Ak Parti nin gerçekleşen 7. Olağan Kongresinde özellikle vurgulanan 2023 ve 2053  hedeflerinin temeli, öncelikle 2023 genel seçimlerinin başarı ile sonuçlanmasına bağlıdır. 2023 genel seçimleri, Türkiye nin İstikbali  ve geleceği için ne kadar çok önemli olduğu burada da  karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar önemli olan bu seçime, bir o kadar da ciddi çalışmaların yapılarak hazırlanması kaçınılmaz olmuştur. 


Dolayısıyla; bugünden başlamak üzere, İktidar tarafından bir yandan 2023 yılına dek planlanan çalışmalar, iyileştirmeler, yatırımlar v.s..devam ederken, diğer taraftan da yeni genç seçmene Türkiye’nin 2002 yılı öncesi  durumunu adeta sergilenebilen bir çok çalışmaların yapılması zorunlu hale gelmiştir, diye düşünüyorum.


Şöyle ki; 
Belli bir yaşın üzerinde olan seçmenler, 2002 yılında iktidara gelen Ak Parti döneminde, Türkiye’nin nereden nereye geldiğini bizzat yaşadıkları için, 2002 yılı öncesi ve sonrası bir Türkiye kıyaslaması rahatlıkla yapabilirler. Ancak, aynı şeyi Z kuşağı dediğimiz genç kuşak için söylemek elbette mümkün değildir.

 

Yani bugün kü genç kuşak, 2002 yılı öncesi Türkiye’ nin durumunu bilemedikleri için, haliyle   şu anki yaşantılarını, refah düzeyi çok yüksek, gelişmiş, modern ülkeler ile karşılaştırmış olabileceklerini düşünüyorum. 
Dolayısıyla, “ Bir çok ülke refah içerisinde yaşarken, bizler neden bu ülkelerin seviyesinde değiliz.” diye,  kendilerine göre haklı sebepler etrafında birleşebilir, yönetimdeki Ak Parti iktidarını yetersiz bulabilir ve başka siyasi oluşumlardan medet umarak, çözüm arayışlarına düşebilirler. 

 

Hatta, bırakalım Z kuşağı dediğimiz bu genç kuşağı, Türkiye’nin 2002 yılı öncesini yaşayan bizler bile, ( X - Y kuşakları olarak) yapılmış bir çok reform ve hizmetleri rahatlıkla unutabiliriz.
 Ne demişler; 
“Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.”. Yani, insanoğlu unutur, unutabilir. Doğrusu unutmak, hem  bir lanet, hem de hediye anlamında olabiliyor. Mesela; insanlar kalbini kıran bir dostunu unutmak ister. Veya İhaneti, yalanı, utanç verici anlarını unutmak, insana adeta hediye olur. Unutur ve kurtulursun değil mi?. . 


Ama, bizim burada unutur dememizdeki kasıt, 2002 yılından sonra Ak Parti iktidarı döneminde, Türkiye’de  yapılan bir çok hizmetlerin, reformların ve iyileştirmelerin, insanlar tarafından unutulabilir olmasıdır. Dolayısıyla Ak Parti döneminde yapılan hizmetleri kesinlikle sık sık hatırlatmakta büyük fayda olacağı gibi, aynı zamanda zorunlu olduğunu düşünüyorum.
Her ne kadar son zamanlarda bazı TV kanallarında ve Ak Parti Gurup toplantıları esnasında 2002 yılı öncesi Türkiye’ den kısmi görüntüler verilmiş olsa da, bunun kesinlikle yeterli olmadığını ve daha bir çok etkin çalışmaların yapılmasının, gerektiğine inanmıyorum. 

 

Değerli arkadaşlar. 
2023 yılında yaklaşık 6,5 milyon yeni genç seçmen, ilk defa oy kullanacağı tahmin edildiğine ve bu çok önemli olan seçmen sayısının aynı zamanda seçim sonuçlarında belirleyici sayı olacağı kabul edildiğine göre, iktidarın en kısa zamanda aşağıdaki çalışmalara planlı ve düzenli olarak başlaması, elzem hale gelmiştir, diye düşünüyorum. 

 

Acizane olarak, çok önemsediğim bu çalışmaların, aşağıdaki şekilde yapılması dilek  ve temennilerimle, önermek istiyorum. 
1- Çalışmalara, öncelikle genç kuşağa Recep Tayyip  Erdoğan’ın yönetim farkındalığını gösterilmesi amacıyla, 1994 yılı öncesi İstanbul ile, Erdoğan’ lı geçen 1994 yılı  sonrası İstanbul’ dan başlamak, çok önemli ve etkili olacağına inanıyorum. 
2- Genç seçmenlerin, 2002 yılı öncesinde olan Türkiye ile bugün kü Türkiye kıyaslamasını yapabilmeleri için, 2002 yılı öncesi Türkiye’yi, her alanda olmak üzere, mutlaka o yıllara ait çeşitli görsellerle karşılaştırılması yapılmalıdır.

 


3- Bu çalışmalara, en az 1990’ lara kadar inilmeli ve Türkiye’nin enerjide, eğitimde, sanayide, savunmada, sağlıkta, kara ulaşımı, demiryolu ulaşımı ve havayolu ulaşımında, sulama ve barajlarda, ekonomide, hasılı daha tespit edilebilecek bir çok önemli alanlarda her yıl çin ayrı ayrı ( 1990- 1991- 1992...) şeklinde olmak üzere, o yıllardaki Türkiye’nin durumu uzun uzun işlenmelidir. 

 

Eminim ki bu çalışmalar, gençlerin uygun olabileceği belli gün ve saatlere denk geleceği şekilde periyodik olarak yapılması halinde, sadece Z kuşağı dediğimiz genç kuşak değil, aynı zamanda 2002 yılı sonrası hizmetleri bizzat gören, yaşayan ve buna rağmen unutmuş olan bir çok vatandaşlarımıza da, bir hatırlatma olacağı ve haliyle 2023 yılı seçimlerinde önemli katkılar sağlayacaktır. 

 

Bununla birlikte, mevcut muhalefetin geçmişteki başarısızlıklarından tamamen bihaber olan ve  her yönüyle 2002 yılı öncesinde tamamen batma noktasına gelmiş Türkiye’yi bilmeyen 6,5 milyon genç seçmene ümidini bağlayan bugün kü muhalefetin planları da bozulmuş olacaktır, diye düşünüyorum. Allah’a emanet olunuz. 


Selam ve saygılarımla. 

 
Etiketler: 2023’, ün, Z-, KUŞAĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı