kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Haber Detayı
01 Kasım 2020 - Pazar 16:37
 
Enkazdan çıkan iki dram yürek parçaladı
İzmir'de çöken Barış Sitesinde enkaz altında kalan Emine Eren, 14 saat kurtarılmayı bekledi. Eren, 14 saat boyunca ölen torununun elini tuttu. Erzincanlı müteahhit 1992 depreminde ölen torununun adına bina yaptırdı. Ancak Emrah Apartmanında iki torunu daha can verdi.
GÜNDEM Haberi
Enkazdan çıkan iki dram yürek parçaladı

YETİM TORUNUNUN ELİNİ 14 SAAT BIRAKMADI


İzmir'de depremde yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Enkaz altından çıkan dramlar ise yürek burkuyor.
O dramlardan biri dört bloğundan üçü yan yatan ve çökme tehlikesine karşı iş makineleriyle desteklenen Barış Sitesi'nde yaşandı.
Enkazdan sağ çıkan 3 kişiden 1’i olan ve 14 saat sonra kendisine ulaşılan 62 yaşındaki Emine Eren, depremde 10 yaşındaki torunu Çınar Eren ile eşi Ünal Eren’i kaybetti. Babasını 4 yıl önce motosiklet kazasında kaybettikten sonra annesiyle birlikte dedesi ve babaannesiyle birlikte yaşamaya başlayan Çınar Eren, enkazın en küçük kurbanı oldu. Torununun elini bir an olsun bile bırakmayan Emine Eren, ekiplerin binaya yaklaştığını duyunca ağlayarak yardım istedi. Yaşlı kadının ağlama sesinin duyulması ve 1,5 saat süren çalışma sonucunda Emine Eren’i enkazdan çekip kurtaran Eskişehir Dorlion Arama Kurtarma (DAK) ekibi, babaannenin elinden sıyrılan küçük eli görünce büyük bir üzüntü yaşadı.
Emine Eren’in ardından torunu ve birkaç metre ilerideki eşinin cansız bedeni çıkarıldı. "Yavrum içeride kaldı. Ben onun elini hiç bırakmadım" diyerek gözyaşı döken yaşlı kadın, yürekleri dağladı.

 

O ANI ANLATTI

İzmir’e gelir gelmez gönderildikleri binada 2’si sağ 6 kişiyi çıkardıklarını aktaran Eskişehir DAK üyesi Ercan Temel, "Oradaki görevimizin ardından AFAD’ın talimatıyla Barış Sitesi'ne geldik. Saat 12.25 sıralarında çalışmalara başladık. Dinleme ekipmanlarımızla dinlediğimizde bu bölgede bir ses aldık. Yoğunluğumuzu o yöne verdik. Bina da çok riskliydi. Göründüğü gibi bina tam anlamıyla çökmüş değil. Binanın boşluğunu bulduktan sonra Emine teyzemize doğru yönelmeye başladık. Yaklaştıkça ses artıyordu. Tahkimatımızı yaptıktan sonra kazılarımıza başladık. Yaklaşık bir saat 30 dakika sonra Emine teyzemizi sağ salim çıkardık. Emine teyzemiz torunu ve eşiyle beraber yaşıyormuş. Torununun sürekli elini tuttuğunu söylemişti. Zaten biz de gördük. Elleri tutulmuş bir vaziyetteydi. Emine teyzemiz sürekli ağlıyordu. Maalesef torunu vefat etmişti. Torununu da 7 saat sonra çıkardık ve onun hemen yanında da eşi de vardı. Maalesef o da ölmüştü" dedi.

 

BİNA MİLİM MİLİM KAYIYOR

Emine Eren'i kurtardıkları yan yatmış binanın güçlüğüne dikkat çeken Mehmet Hakan Döner ise şöyle konuştu:
"Burada vatandaşı sağ olarak çıkardıktan sonra torunu ve eşini kurtarmak için çalışmalara başladığımızda binanın sağ tarafa ve aşağıya doğru milim milim kaydığını fark ettik. Çok riskli bir bölgeydi. Kendimizi güven altına alarak çok titiz bir çalışma yaparak torununu ve eşini çıkardık. Şu anda bile riskimiz var. Bina sürekli sağa doğru kayıyor."

 

Duvar saati depremde durdu
Eren ailesinin evinden çıkartılan aile fotoğrafı ve oyuncaklar büyük üzüntüye neden olurken, dairede bulunan duvar saati ise görenleri hayrete düşürdü. Depremin meydana geldiği “14.51”de durup kalan saati görenler, şaşkınlıklarını gizleyemedi. 

DEPREMDE KAYBETTİĞİ TORUNUNUN ADINI VERDİĞİ BİNA YIKILDI


Bir başka dram, Emrah Apartmanında yaşandı.
Müteahhit Hayati Uzun 1992 Erzincan depreminde torunu Emrah’ı kaybetti.
Daha sonra ailesiyle birlikte İzmir'e yerleşti. Bayraklı'da bir apartman inşa etti. Apartmana ölen torunu Emrah'ın adını verdi.
O bina 6,6 büyüklüğündeki depremde yıkıldı. Hayati Uzun’un iki torunu ve gelini, enkaz altında hayatını kaybetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Enkazdan, çıkan, iki, dram, yürek, parçaladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı